Invloed COVID-19 op werking externe diensten
Nieuws

Invloed COVID-19 op werking externe diensten

De werking van de externe preventiediensten wordt afgestemd van de evolutie van de Covid-19 pandemie, zonder de essentiële dienstverlening in het gedrang te brengen.

  • 23 mrt. 2020
  • Gezondheid

De werking van de externe preventiediensten wordt afgestemd van de evolutie van de Covid-19 pandemie, zonder de essentiële dienstverlening in het gedrang te brengen.

De externe diensten moeten de nodige maatregelen nemen om risico’s voor het eigen personeel en de werknemers van anderen tot een minimum te beperken (hygiënische maatregelen bij contacten, organisatie van de onderzoeken, …).

Hierbij moet afgetoetst worden of uitstel (geen afstel) van een preventief onderzoek, een bijkomend risico of probleem zou kunnen geven voor de uitoefening van bepaalde functies of de blootstelling aan activiteiten met een welbepaald risico.

Algemeen

  • In overleg met de werkgever worden de periodieke gezondheidsbeoordelingen en de aanvullende medische handelingen opgeschort tot de pandemie onder controle is in België
  • De arbeidsarts heeft geen specifieke opdracht in de opsporing van zieke werknemers die kennelijk of mogelijks symptomen hebben die op een “griep” gelijken, om hen met ziekteverlof te sturen of door te verwijzen naar de curatieve sector. Hiervoor moet de werkgever zelf de nodige afspraken maken en onmiddellijk maatregelen nemen binnen het bedrijf (vragen aan de werknemer om naar huis te gaan en behandelend arts te raadplegen).
  • Aanvragen voor het opstarten van een re-integratietraject behoren momenteel niet tot de prioriteit. In overleg met de betrokken partijen, kunnen ze uitgesteld worden en kunnen van de lopende dossiers eventueel de termijnen overschreden worden.

Onderzoeken die uitgevoerd worden

  • Voorafgaande gezondheidsbeoordeling
  • Onderzoeken bij werkhervatting (eventueel bezoeken voorafgaand aan de werkhervatting)
  • Spontane raadplegingen
  • Onderzoeken in kader van moederschapsbescherming (aangepast of ander werk, werkverwijdering)
  • Vervallen van rijgeschiktheidsattest

De arbeidsarts kan voor sommige onderzoeken de modaliteiten voorafgaand met de werknemer afspreken en de opportuniteit nagaan of een effectief onderzoek wel nodig is.

Werknemers die blootgesteld zijn aan ioniserende straling worden gevolgd op basis van de dosimetrische gegevens en enkel gezien indien er zich abnormale incidenten zouden voordoen (overschrijding bij bestraling of een besmetting).

Onderzoeken die worden uitgesteld

Risicovolle technische onderzoeken, waarbij het risico op besmetting van de apparatuur of overdracht naar werknemers verhoogd is, worden uitgesteld (bijvoorbeeld spirometrie).

[Bron: nota FOD WASO]

Gerelateerde opleidingen

Train de Trainer - EHBO

Train de Trainer - EHBO

  • Gezondheid, Arbeidsveiligheid, Competentieontwikkeling
  • Officenter Hasselt
  • In Company
  • 3 dagen
  • 660
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Bouw, Psychosociaal, Brand, Milieu, Ergonomie, Gevaarlijke stoffen, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Veiligheidscultuur, Wetgeving, Mobiliteit, Arbeidsveiligheid, Kwaliteit, Competentieontwikkeling
  • Officenter Hasselt
  • In Company
  • 7 dagen
  • 1110
Webinar
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Bouw, Psychosociaal, Brand, Milieu, Ergonomie, Gevaarlijke stoffen, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Veiligheidscultuur, Wetgeving, Mobiliteit, Arbeidsveiligheid, Kwaliteit, Competentieontwikkeling
  • online
  • In Company
  • 7 dagen
  • 995
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Bouw, Psychosociaal, Brand, Milieu, Ergonomie, Gevaarlijke stoffen, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Veiligheidscultuur, Wetgeving, Mobiliteit, Arbeidsveiligheid, Kwaliteit, Competentieontwikkeling
  • Odisee Hogeschool
  • In Company
  • 7 dagen
  • 1110

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Minder werknemers afwezig door ziekte, eerste duidelijke daling in 25 jaar

Voor het eerst in 25 jaar is het aantal mensen dat niet kan gaan werken door ziekte duidelijk gedaald. Dat blijkt uit een studie van HR-bedrijf Securex bij meer dan 22.000 werkgevers uit de privésector. Vooral middellange afwezigheid van een maand tot een jaar neemt af.
  • Gezondheid
  • 03 apr. 2026
Nieuws

Aandachtsniveau luchtweginfecties verlaagt naar code groen

Op basis van de laatste gegevens verlaagt de Risk Management Group (RMG) het aandachtsniveau voor luchtweginfecties van code geel naar code groen. De jaarlijkse winterpiek ligt dus achter ons, maar de basisaanbevelingen blijven geldig.
  • Gezondheid
  • 27 mrt. 2026

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks