Blusschuim met PFAS veroorzaakt gigantisch schuimtapijt
Nieuws

Blusschuim met PFAS veroorzaakt gigantisch schuimtapijt

Door een automatisch blussysteem in een bedrijf in Waregem, raakte de straat bedekt met een dikke laag schuim. Het schuim liep de straat op door een openstaande poort. De brandweer ruimt de straat en het bedrijfsterrein zo voorzichtig mogelijk op, want het gevaarlijke PFAS is een bestanddeel van het blusschuim.

  • 25 okt. 2024
  • Gezondheid, Gevaarlijke stoffen

"We kregen rond 11 uur vanmorgen een oproep binnen voor een schuimtapijt op de openbare weg", vertelt brandweerkapitein Sebastien Lefebvre van de brandweerzone Fluvia. "Toen we ter plaatse aankwamen zagen we dat het om een hele grote massa schuim ging, die de Textielstraat bedekte."

Het ging om blusschuim dat afkomstig was van het bedrijf Matco. "Daar heeft zich een incident voorgedaan, waardoor de automatische blusinstallatie in werking is getreden", vervolgt Lefebvre. "Er stond toevallig een grote poort open waardoor alle schuim naar buiten liep, zowel op het terrein van het bedrijf als op de openbare weg."

De brandweer probeert het goedje in te dammen en heeft enkele straten afgezet voor het verkeer. "Een werknemer van het bedrijf is met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis gebracht. De andere werknemers zijn geëvacueerd en ongedeerd", zegt de brandweerkapitein.

PFAS in het blusschuim

Intussen is duidelijk geworden dat het blusschuim ook het gevaarlijke PFAS bevat. "We hebben daarom bij alle rioleringen en op het bedrijf zelf de toevoer naar de riolering afgesloten", zegt de brandweer. "We proberen het schuim maximaal in te dammen. In het begin bestaat dit uit veel lucht. Na verloop van tijd zakt het schuimtapijt in, maar het schadelijke product waarmee het schuim gemaakt wordt, blijft achter."

De brandweer zal wat overschiet van het schuim benevelen met een stof die dit soort chemicaliën afbreekt. Vervolgens wordt het opgezogen. De brandweer probeert eerst de openbare weg terug vrij te maken en werkt dan naar het bedrijf toe. Dat zal wellicht uren duren.

Meer informatie

Bron: VRT NWS

Gerelateerde opleidingen

Train de Trainer - EHBO

Train de Trainer - EHBO

  • Gezondheid, Competentieontwikkeling
  • Safety Expertise
  • In Company
  • 3 dagen
  • 660
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Psychosociaal, Ergonomie, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Officenter Hasselt
  • In Company
  • 7 dagen
  • 1075
Webinar
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Psychosociaal, Ergonomie, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Online
  • In Company
  • 7 dagen
  • 965
Basiscursus preventieadviseur niveau 3

Basiscursus preventieadviseur niveau 3

  • Psychosociaal, Ergonomie, Arbeidshygiëne, Gezondheid, Wetgeving, Arbeidsveiligheid
  • Odisee Hogeschool
  • In Company
  • 7 dagen
  • 1075

Gerelateerde evenementen

Teambuilding met een veilig randje: geniet zonder de kater!

Teambuilding met een veilig randje: geniet zonder de kater!

  • Gezondheid, Veiligheidscultuur
  • Auditorium Provinciehuis
  • Eén dag
Webinar
Online infosessie Burn-on, een event van Resilire i.s.m. Prebes

Online infosessie Burn-on, een event van Resilire i.s.m. Prebes

  • Gezondheid
  • Online
  • Eén dag

Veiligheidsnieuws

Veiligheidsnieuws is hét vakblad voor preventieadviseurs. Het bevat artikels, praktijkcases, nieuwe trends, onderzoeken … Het verschijnt 4 maal per jaar (72 pagina's) in maart, juni, september en december met een oplage van meer dan 8.000 exemplaren (6.500 print en 1.500 digitaal).

Gerelateerde artikels & podcasts

Nieuws

Beperken van mobiel internetgebruik verbetert aandacht en welzijn

Een gerichte beperking van mobiel internet op smartphones blijkt een effectieve manier te zijn om het mentaal welzijn, de aandacht en de algemene levenskwaliteit van gebruikers te verbeteren.
  • Gezondheid, Vertrouwenspersoon, Psychosociaal
  • 15 apr. 2025
Nieuws

55-plussers zijn dubbel zo vaak langdurig ziek als jongere collega’s

Het langdurig ziekteverzuim van meer dan één jaar bij Belgische medewerkers van 55 jaar en ouder bedraagt 10%. Dat is ruim dubbel zo hoog als het gemiddelde over alle leeftijden heen van 4%.
  • Gezondheid, Psychosociaal, Vertrouwenspersoon
  • 28 mrt. 2025

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Schrijf je hieronder in op één of meerdere van onze nieuwsbrieven of verken eerste even onze voorbeelden.

Nieuwsbrief

Het laatste nieuws in de preventiewereld, inclusief tips & tricks, ...

Tweewekelijks

Vacatureflash

Overzicht van de nieuwe vacatures in de preventiewereld

Elke donderdag

Opleidingen

Prenne, opleidingen, provinciale activiteiten, ...

Wekelijks

Starters

Infomail waar we starters wegwijs maken in de preventiewereld

Driemaandelijks