Door de coronacrisis zat thuiswerk een lange tijd in de lift, maar meer en meer buitenlandse bedrijven willen de regeling langzamerhand terugschroeven. Zo besliste de Amerikaanse techreus Amazon in september vorig jaar om alle bedienden weer voltijds naar het kantoor te laten komen. Ook Disney bande telewerk eerder al.
Die Amerikaanse trend zet zich voorlopig niet door in ons land. Dat blijkt uit een studie van personeelsdienstenbedrijf Acerta waarbij meer dan 2.000 werknemers en 500 Belgische werkgevers zijn bevraagd.
Het merendeel van de werkgevers, meer dan 85 procent, laat thuiswerk op de een of andere manier toe.
"Vooral werknemers met een administratieve functie (57,9 procent) en leden van het management mogen van thuis uit werken", duidt Ellen Van Grunderbeek, arbeidsmarktexperte bij het kenniscentrum van Acerta Consult.
Uitvoerend personeel (71,8 procent) en arbeiders (80,5 procent) geven aan dat ze minder mogelijkheid hebben tot thuiswerk. In totaal mag ongeveer de helft van de werknemers niet thuiswerken.
Opvallend: twee derde van de werknemers en werkgevers is tevreden met hoe vaak ze kunnen telewerken. Slechts 7 procent zou nu vaker naar kantoor willen komen en net iets minder dan 1 op de 3 wil juist wat vaker van thuis uit werken.
De meeste werkgevers (67,6 procent) vinden de huidige regeling in hun bedrijf goed, maar een kwart (24,1 procent) zou liever de werknemers wat meer naar kantoor zien komen. Een daling weliswaar, want in 2024 was dat nog 30,6%.
Op de meeste bedrijven waar telewerk tot de opties behoort, moet personeel minstens een aantal dagen per week op de werkvloer doorbrengen. "Dat is meestal minstens 3 dagen per week", aldus Van Grunderbeek.
Welke dagen ze naar kantoor komen, wordt in hoofdzaak op teamniveau beslist. "De beste basis voor die keuze is de aard en de inhoud van het werk. We maken een onderscheid tussen werken in team - zoals brainstormen en vergaderen – en individueel werk, zoals research en mails beantwoorden", legt de experte uit.
Maar de studie zet ook enkele duidelijke kanttekeningen bij thuiswerk. "Waarvoor het wel uitkijken is op de thuiswerkvloer, is dat collega’s voldoende betrokkenheid blijven ervaren. Mensen kunnen thuis geïsoleerd raken, weg van hun werkgever, hun team en andere collega’s. Anderzijds kunnen mensen het gevoel hebben altijd beschikbaar te moeten zijn en dus niet (voldoende) kunnen deconnecteren van het werk. Dat maakt dat thuiswerk ook het leiderschapsmodel heeft veranderd."
Acerta legt ook een paradox over jongere werknemers bloot. Enerzijds zijn vooral jongeren (33,8 procent) voorstander om nog meer thuis te kunnen werken. Maar opvallend: 21 procent van de jongeren ervaart meer stress door thuiswerk. Een van de verklaringen: jongere werknemers staan nog aan het begin van hun loopbaan en hebben meer nood aan omkadering. "Dat heb je niet bij thuiswerk natuurlijk", reageert Van Grunderbeek. "Gebrek aan zelfvertrouwen – door minder werkervaring – kan leiden tot meer stress."
Thuiswerk bezorgt ook het hogere management meer stress. Zo gaf 36,6 procent van de managers aan meer stress te ervaren door telewerk. Maar het merendeel van de bevraagden in deze studie geeft aan niet meer gestresseerd te zijn door thuiswerk.